Oś jelitowo mózgowa, czyli wszystko jest powiązane

Jelita to nasz drugi mózg?

Dodano przez Koala Kombucha w dniu Czerwiec 6, 2020

Jelita drugim mózgiem człowieka.

Być może spotkaliście się kiedyś ze stwierdzeniem, że “jelita to nasz drugi mózg”. Ile w nim prawdy? Okazuje się że więcej niż można by się na pierwszy rzut oka spodziewać. W życiu codziennym, każdego dnia spada na nas wachlarz różnych emocji - stres, radość, smutek, żal itp. Część z nich przejawia się konkretnymi reakcjami fizycznymi - pod wpływem stresu możesz odczuwać ból żołądka, na widok ukochanej dziewczyny motylki zaczynają radośnie fruwać w Twoim brzuchu a w nerwowy dzień może rozboleć Cię głowa.

Mózg Iformacje idą do mózgu, nie od

Kierunek przekazywania inofrmacji

Powyższe reakcje są namacalnym dowodem na istnienie kanału komunikacji wewnątrz naszego organizmu zwanym osią mózgowo-jelitową. Nie wdając się zbyt mocno w szczegóły - od tego mamy literaturę naukową i opracowania dostępne online - naukowcy udowodnili, że w ramach wspomnianego systemu komunikacji, 90% informacji przekazywanych jest w kierunku mózgu, natomiast jedynie 10% w kierunku przeciwnym. Dlaczego jest to dla nas ważne?

Dlatego, że potwierdza to istotę flory bakteryjnej jelit w naszym ogólnym samopoczuciu i odporności naszego organizmu. To jelita wysyłają sygnał do mózgu nie tylko w sytuacji w której dojdzie np. do zatrucia ale również w przypadku wystąpienia chorób przypisywanych dotychczas przede wszystkim naszej psychice jak np. depresja. Odkrycie jest na tyle rewolucyjne, że pozwala spojrzeć na konkretne typy schorzeń z zupełnie innej perspektywy i podjąć konkretne kroki mające na celu zarówno wyeliminowanie objawów, jak i profilaktykę przed wystąpieniem przypadłości. Od ponad 10 lat, naukowcy badają pod różnymi kątami relację między podatnością na stres, a rodzajem diety. Z ogólnodostępnych publikacji możemy się dowiedzieć, że branża farmaceutyczna widzi bardzo duży potencjał w lekach opartych na bakteriach probiotycznych szczególnie w leczeniu stanów lękowych, bezsenności czy wspomnianej depresji.

Na efekty prac badaczy, przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać. Wynalezienie leku to jedno, później przychodzi etap badań klinicznych, zdobywania wszystkich pozwoleń itp. Cały proces przeciąga się w czasie więc skupmy się na tym co jesteśmy w stanie wyciągnąć z tych informacji już dziś. Wśród czynników mających największy wpływ na funkcjonowanie osi jelitowo-mózgowej, wymienia się przede wszystkim dysfunkcję mikroflory jelit (po polsku: zbyt mała liczebność i różnorodność bakterii wystepujących w naszych jelitach) oraz infekcje (będące często następstwem dysfunkcji mikroflory).

Ja stawiam na naturalne produkty takie jak kiszonki, czy moja ukochana Koala Kombucha. A Ty?