Kombuchowe Vademecum

Garść porad dla domowych siewców dobrego fermentu

Dodano przez Koala Kombucha w dniu Maj 18, 2020

Włączenie kombuchy do swojej diety z pewnością niesie za sobą bardzo pozytywne skutki. Co jednak, jeśli chcielibyśmy samodzielnie przygotować ją w domu?
Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

1. Skąd wziąć SCOBY?

W jednym z poprzednich artykułów opisywałem jak można przygotować domową kombuchę.
Najprostszym sposobem na zdobycie SCOBY jest oczywiście zamówienie go online na serwisach aukcyjnych, bądź stronie sklepu internetowego.
Jeśli jednak chcecie podnieść poziom trudności, możecie również wychodować własny SCOBY z jakiejkolwiek niepasteryzowanej kombuchy, np. Koala Kombucha. W tym celu wystarczy zalać szklankę o możliwie szerokiej średnicy napojem do mniej więcej połowy, dodać cukru, przykryć gazą i poczekać około tygodnia na pojawienie się galaretowatej błony która jest właśnie naszym nowym SCOBY.

2. Czy można używać metalu?

Rozpoczynając moją przygodę z kombuchą szybko dowiedziałem się z eksperckich forów że przy produkcji kombuchy należy unikać kontaktu napoju, czy nawet herbaty z metalem… Czy to prawda? Nie - metale faktycznie mogą reagować z bakteriami zawartymi w kombuchy ale wymaga to przede wszystkim czasu.
Stosowanie łyżek czy sitek ze stali nierdzewnej przeznaczonej do produktów spożywczych nie zaszkodzi Twojemu SCOBY tak długo jak nie zostawisz łyżki w dzbanku z nowym nastawem na kilka godzin. Możesz swobodnie korzystać z łyżki stołowej do rozmieszania cukru, czy wyciągnięcia SCOBY ze słoika.

Kombucha Zdrowy grzybek SCOBY

3. Temperatura

Pamiętaj, żeby ostudzić herbatę zanim dodasz do niej grzybka i kombuchę z poprzedniej partii - w przeciwieństwie do metalu, wysoka temperatura zabije wszystko co dobre w Twoim napoju w mgnieniu oka!
Dlatego, zawsze poczekaj aż herbata osiągnie temperaturę co najmniej 25 stopni.

4. “Dziwne” zachowanie SCOBY

Grzybek w Twojej kombuchy może unosić się na wierzchu, opaść na dno lub dotykać jednej ze ścian słoika - nie ma powodów do obaw.
Tak samo w przypadku strzępków kombuchy zbierających się poniżej grzybka lub przy dnie słoika.
SCOBY może zapaść się w środku jakby był bajglem, może mieć guzki, ciemniejsze brązowe placki czy płaty o nieco innej konsystencji - nadal jest zdatny do użycia.

5. Wąchaj swoją kombuchę

Kombucha ma niezawodny sposób aby zakomunikować Ci że coś jest nie tak - zapach.
Na początkowym etapie fermentacji, kombucha będzie miała neutralny zapach, zyskując z biegiem czasu na octowości.
Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach różniący się znacząco od tego co czułeś zaraz po wstawieniu kombuchy, może to być znak że popełniłeś po drodze błąd.
Obejrzyj dokładnie SCOBY - jeśli nie zauważysz śladów pleśni, wylej nastawioną kombuchę, opłucz grzybka ciepłą (ale nie gorącą!) wodą i zacznij od początku.
Jeśli zauważysz ślady pleśni - pozbądź się wszystkiego i powtórz z nowymi składnikami.

6. Czarny SCOBY odpada

Każda kolejna partia kombuchy powinna skutkować pojawieniem się nowego grzybka narastającego na poprzednim. Kest to proces naturalny - SCOBY czasem będą złączone, czasem niezależne, możesz je używać naraz do tej samej partii, lub rozdzielić do eksperymentów smakowych w poszukiwaniu idealnej kombuchy.
Z czasem, grzybek zacznie czernieć co jest u niego oznaką starości - w momencie w którym osiągnie intensywną barwę zalecamy wyłączyć go z domowej produkcji.
Aby wydłużyć życie Twojego grzybka, staraj się utrzymywać możliwie stałą proporcję cukru, kombuchy, herbaty i wody przy każdym kolejnym nastawie.