Kultury bakterii w kombuchy

Jakie kultury bakterii znajdują się w kombuchy?

Dodano przez Koala Kombucha w dniu Listopad 10, 2019

Dobre kultury bakterii

W internecie powszechnie mówi się o tym, że kombucha jest pełna dobrych kultur bakterii (tzw. probiotyków). Jeśli ciekawi cię jakie konkretnie bakterie występują w kombuchy i jaki jest ich efekt na Twój organizm, to ten artykuł powinien rozwiać przynajmniej część nurtujących cię wątpliwości.

Fermentacja kombuchy, SCOBY SCOBY - kolonia symbiotycznych organizmów i drożdży

Skąd się biorą w kombuchy kultury bakterii

Zacznijmy może od tego, że kombucha to tak naprawdę, po prostu fermentowana herbata. Tak samo, jako fermentuje się mleko by uzyskać kefir, tak fermentujemy herbatę, by uzyskać kombuchę. W wypadku kefiru, tradycyjnie wlewamy mleko do np. słoika, po czym dodajemy do niego tzw. “Ziarna kefirowe”, w celu rozpoczęcia procesu fermentacji. Wikipedia definiuje ziarna kefirowe w następujący sposób “naturalne skupiska wielu populacji symbiotycznych mikroorganizmów o specyficznych właściwościach, tradycyjnie używane od stuleci w różnych społecznościach ludzkich jako naturalna kultura starterowa w procesie wytwarzania musującego napoju mlecznego – kefiru”. W wypadku kombuchy, zamiast mleka wlewamy do słoika herbatę, a zamiast ziaren kefirowych wrzucamy do słoika grzybek SCOBY. Co ciekawe, sama definicja tzw. scobiego, jest bardzo zbliżona do definicji ziaren kefirowych, jest to po prostu kolonia symbiotycznych organizmów i drożdży.

Bakterie, które można znaleźc w kombuchy

Czym więc różni się kombucha od kefiru? Wg. badani kefir jest przede wszystkim bogaty w bardzo szeroką gammę bakterii z rodziny Lactobacillus (ponad 10 odmian bakterii), mniej różnorodne są tam bakterie z rodzin Leuconostoc i Pseudomonas (po 3 odmiany). Możemy też w nim znaleźć jedną z odmian bakterii Streptococcus. W kombuchy z kolei wykryto jak dotąd obecność następujących rodzin bakterii i odmian drożdży:

Niepasteryzowana kombucha Butelka niepasteryzowanej kombuchy domowej roboty

Tylko niepasteryzowana kombucha ma naturalnie wytworzone bakterie

Zawartość bakterii, które znajdziesz w kombuchy, zależy nie tylko od marki kombuchy, którą spożywasz, ale przede wszystkim od danej partii kombuchy, która została wyprodukowana. Gdy kupujesz kombuchę, pamiętaj o tym, żeby sprawdzić na etykiecie czy jest ona niepasteryzowana. Pasteryzacja kombuchy zabija wszystkie występujące w niej bakterie. Niektórzy z producentów kombuchy, używają zwrotów na etykietach typu “Raw”, pomimo tego, że sprzedają pasteryzowany produkt, w którym nie znajdziesz żadnych z wcześniej wymienionych bakterii. Inni z koleji pasteryzują kombuchę, po czym dosypują do niej szczepy sztucznie wytworzonych kolonii bakterii przez koncerny farmaceutyczne. Podsumowując, jeśli zależy ci na piciu tradycyjnej kombuchy, z naturalnie występującymi kulturami bakterii, to zawsze sprawdzaj czy kupujesz niepasteryzowany produkt. Jeśli masz problemy ze znalezieniem tradycyjnej niepasteryzowanej kombuchy w Twojej miejscowości, zawsze możesz ją kupić w naszym sklepie internetowym - sklep.koala-kombucha.pl.