Historia kombuchy

Historia kombuchy pokrótcę. Skąd wzięła się kombucha?

Dodano przez Koala Kombucha w dniu Marzec 20, 2019

Trochę o pochodzeniu i historii kombuchy

W obecnych czasach większości z nas napoje gazowane kojarzą się z colą czy spritem, a co ciekawe napoje te zostały opracowane tuż przed początkiem XX wieku. Natomiast w samej Polsce cola pojawiła się na rynku w latach 1970tych. Co do kombuchy, to szacuje się, że zaczęto ją pić w okresie przypadającym między latami 1600 a 200 przed Chrystusem! Pomimo tego od jak dawna ludzie spożywają kombuchę, cola drastycznie przebija ją w zarówno naszym w kraju jak i na świecie pod względem popularności. Jak to możliwe, że niemal nic nie wiesz o kombuchy, natomiast cole znasz od zawsze? Postaram, się tu pokrótce streścić historię kombuchy i odpowiedzieć na to pytanie.

Zielona herbata, grzybek herbaciany Wg. doniesień historykow, kombucha może być nam znana prawie równie długo jak herbata

Początki kombuchy w starożytnych Chinach i Japonii

Wszystko zaczęło się w kraju, z którego pochodzi jedyna wciąż praktykowana tradycyjna medycyna - Chin. Sama herbata była znana w starożytnych Chinach prawdopodobnie już w XVw. przed Chrystusem, co może wskazywać na to, że w tym okresie, zaczęto również rozwijać kombuchę. Jeśli chodzi o potwierdzone informacje, to większość źródeł w internecie donosi, że istnieją dokumenty datowane na okres sprawowania władzy przez dynastię Qin (lata 221-206 BC), które odwołują się do niejakiego Eliksiru Wiecznego Życia, tudzież Herbaty Nieśmiertelności, pod którymi też nazwami znana jest w Chinach kombucha. Mówi się, że kombucha dotarła do Japonii w okresie sprawowania tam władzy przez dynastię Kofun (lata 250 - 538 naszej epoki). Istnieją doniesienia, o Koreańskim lekarzu, który dotarł do Japonii i wyleczył problemy trawienne ówczesnego cesarza, przy pomocy napoju herbacianego z magicznym grzybem.

Dzieje kombuchy w Europie

Przyjmuje się, że wraz z powstaniem jedwabnego szlaku (rok 130 BC) i rozwojem handlu pomiędzy Chinami a Europą, dotarła do nas herbata, a wraz z nią też grzyb herbaciany. O ile nacje Europy Zachodniej od zawsze sceptycznie podchodziły do produktów spożywczych, które mają oznaki zepsucia, o tyle w tradycji słowiańskiej, od zawsze związani jesteśmy z wszelkiego rodzaju produktami fermentowanymi, jak np. ogórki kiszone, czy kwas chlebowy. Dlatego, też kombucha, docierając do nas z Chin, została szybko zaadaptowana i spopularyzowana wśród narodów słowiańskich. W Rosji tzw. “čajnyj grib”, czyli “grzyb herbaciany” znany i pity jest od wielu pokoleń.

Kombucha - SCOBY W naszej kulturze przez lata znana była herbata z grzybkiem

Czasy nowożytne

Zdaje się, że najlepszym odniesieniem w kwestii nowożytnej historii kombuchy, będzie Rosja, w której to dopiero w latach 1980 wprowadzono na rynek colę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podobnie sytuacja miała się w Polsce, gdzie dopiero w latach 70tych wprowadzono cole do sklepów. Do tego czasu, jedyne gazowane napoje, które właściwie na całym terenie byłego związku radzieckiego były znane to kwas chlebowy oraz kombucza. Część z naszych babć/dziadków, trzymała na parapecie albo stole kuchennym słoiki z herbatą i plastrem pływającej na wierzchu glutowatej substancji, a po przeprowadzeniu kilkutygodniowej fermentacji, piła otrzymany musujący napój. Po wejściu na rynek produktów wywodzących się z USA, tradycyjne słowiańskie “domowe” wyroby zaczęły stawać się coraz mniej modne. Coraz większa część społeczeństwa zaczynała łaknąć zarówno smaku jak i zachodniego stylu życia, które były odskocznią od szarej post-socjalistycznej rzeczywistości. Ostatecznie, koncerny, które weszły na polski rynek, zdołały w przeciągu jednego pokolenia - pięćdziesięciu lat - całkowicie wyprzeć z naszej kultury, napój, który przez setki lat, aż do jeszcze niedawna był regularnie spożywany w Europie centralnej i wschodniej - kombuchę.