Cukier wrogiem naszym

Dlaczego warto wybierać produkty niskosłodzone?

Dodano przez Koala Kombucha w dniu Wrzesień 13, 2020

Krótki wstep

Jedzenie dużych ilości cukru jest niezdrowe. To chyba wie każdy, ale jak konkretnie cukier wpływa na nasz organizm, i na co poza próchnicą narażamy się przy każdym kolejnym ciastku? Dziś odpowiemy sobie na te pytania.

Pączki Nadmiar cukru w diecie to poważne zagrozenie dla zdrowia

Gdzie jest dodawany cukier

Biała śmierć, jak często określany jest cukier występuje w znacznej większości produktów spożywczych. Znajdziemy go w praktycznie wszystkich daniach gotowych, makaronach, jogurtach, pieczywie, napojach a nawet… wędlinach… W ostatnim czasie, możemy zaobserwować pojawienie się sporej ilości produktów “bez cukru” zwłaszcza wśród napoi, ale te są najczęściej dosładzane niskiej jakości słodzikami które mają często gorszy wpływ na zdrowie, niż sam cukier, ale o tym w osobnym wpisie…

Czy cukier jest gorszy od tytoniu?

Jeżeli chodzi o cukier, to nie licząc próchnicy, którą straszyły nas mamy gdy jedliśmy za dużo ciastek jest on jednym z najbardziej szkodliwych składników dodawanych do pożywienia.

Palenie papierosów może powodować problemy z potencją u mężczyzn- taką informację znajdziemy na paczkach papierosów, ale czy wiesz że równie dobrze taka informacja mogłaby się znajdować na paczce cukru? Spożywanie nadmiernych ilości cukru, może powodować wzrost poziomu estrogenu i obniżenia testosteronu.

Pozostając przy porównaniu do papierosów. Rak płuc? Oczywiście, że może być powodowany spożyciem cukru. Zresztą nie tylko płuc, ale również jajników, prostaty, żołądka, piersi, trzustki czy któregokolwiek z innych organów.

Podobnie jak palenie papierosów, spożycie cukru może prowadzić do postarzania organizmu zarówno z zewnątrz, jak i od środka - wzrost oksydantów, wolnych rodników, zmniejszanie gęstości tkanki łącznej, osłabienie organizmu poprzez blokowanie systemu odpornościowego - to wszystko zasługa cukru.

Efekty uboczne spożywania cukru

Ważna informacja dla pań - cukier ma realny wpływ na tworzenie cellulitu. Z kilku źródeł słyszałem że eliminacja cukru z diety wiąże się bezpośrednio ze zniknięciem cellulitu, więc jeśli ktoś ma z tym problem - być może warto spróbować. Relacja między spożyciem cukru a otyłością jest tak oczywista, że nawet nie będziemy się tutaj na ten temat rozwijać, ale warto wspomnieć o innych “benefitach” takich jak choroby serca, autoimmunologiczne, problemy z tarczycą, hemoroidy, zespół jelita drażliwego, i inne…

Cukier w produktach spożywczych

Cukier ma destrukcyjny wpływ na nasze ciało - składnik odżywczy który niegdyś był uznawany za wyjątkowy z biegiem lat szturmem podbił rynek spożywczy i pojawia się praktycznie wszędzie. Producenci żywności uzależniają nas od cukru, dostarczając go w ilościach których nasz organizm nie jest w stanie przyjąć. Dlaczego tak jest? Nie mam zielonego pojęcia - wydaje mi się, że właśnie ze względu na uzależniające właściwości. Co dzieje się kiedy spragnieni, w gorący dzień napijemy się słodkiego napoju? Chce nam się go więcej. I o to chodzi - zwiększając spożycie zwiększamy zysk producenta, a wszystko to kosztem naszego zdrowia. Ale historia lubi zataczać koło - w ostatnich latach widać zmiany głównie w poziomie świadomości konsumentów. Pojawienie się diet takich jak keto czy paleo, które w bardzo szybkim tempie zyskują na popularności, daje nadzieję, że już niebawem postrzeganie cukru jako energetycznego paliwa dla organizmu nie będzie standardem jakim wydaje się być dziś.