Kombucha a cukrzyca

Czy Kombuchę mogą spożywać osoby chore na cukrzycę?

Dodano przez Koala Kombucha w dniu Kwiecień 25, 2020

Co piszą w internecie?

W sieci często można znaleźć pytania o możliwość stosowania kombuchy przez osoby z chorobami i dolegliwościami. Jeszcze częściej można spotkać się z nie popartymi faktami odpowiedziami “ekspertów” nie mających ewidentnie większej wiedzy na ten temat.
Od czasu rozpoczęcia mojej kombuchowej przygody, zdążyłem się nauczyć o niej bardzo wiele. Dzięki własnym badaniom oraz dostępnym opracowaniom naukowym staram się stale rozwijać w tej kwestii, dążąc do poziomu eksperta.
Jak więc odpowiedziałbym na pytanie o stosowanie kombuchy? Zawsze tak samo i mało satysfakcjonująco: to kwestia ściśle indywidualna.
Szczególnie w przypadku osób chorych na cukrzycę, warto wybrać produkty o niskiej lub zerowej zawartości cukru.
Abstrahując od wyboru konkretnego producenta, czy domowej produkcji - zakładając spożywanie jednakowego pod kątem składu napoju, musimy pamiętać że flora bakteryjna każdego z nas jest inna. Jest ona uzależniona od szeregu czynników w tym trybu życia, diety czy stresu. Osobną kwestią są leki czy suplementy diety które mają ogromny wpływ na nasz organizm.
Część z nas poczuje działanie już po jednej butelce kombuchy, część po kilku dniach stosowania, a inni… nie poczują jej wcale.
Dlatego, o ile nie ma ku temu naukowych przeciwwskazań polecam spróbować, i obserwować własne samopoczucie i kontrolować poziom cukru.

Badania laboratoryjne Badania jak narazie są nieliczne

Kilka konkretów

Podczas swoich poszukiwań wiedzy kombuchowej natrafiłem natomiast na bardzo ekscytujące badania przeprowadzone przez grupę naukowców z University of Sfax w Turcji. Przeprowadzone w 2012 roku badania miały sprawdzić wpływ róznych napojów (w tym kombuchy) na zarządzanie poziomem cukru u szczurów zarażonych cukrzycą typu 2.
Opublikowane wyniki potwierdziły, że kombucha jest jednym z lepszych inhibitorów aktywności α-amylazy i lipazy w osoczu i trzustce oraz bardzo dobrym supresorem podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
Po ludzku, oznacza to pozytywny wpływ spożywania kombuchy u szczurów z cukrzycą. Szczególnie pod kątem funkcji wątroby i nerek.
Nie oznacza to oczywiście, że kombucha automatycznie pomoże każdemu choremu na cukrzycę - potwierdza jedynie że po wykonaniu szeregu dodatkowych badań i testów, być może zostanie w przyszłości wykorzystana jako funkcjonalny suplement w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy.